Okná duše dokorán

Závislosti – zhubná príťažlivosť ilúzií

Episode Summary

Užívanie psychoaktívnych látok a alkoholu je staré ako ľudstvo samo. Ľudia odjakživa túžili po úniku z reality. Čo je však pre jedného zdrojom inšpirácie, je pre iného bránou do pekla závislosti. V súčasnosti zažívame mimoriadne znepokojivý trend užívania alkoholu a drog u čoraz mladších vekových kategórií. Odpoveď na nikdy nestarnúcu otázku „pijem veľa?“ hľadáme v dnešnej relácii.

Episode Notes

Alkohol sprevádza ľudstvo od počiatku jeho známej histórie. Staroveké mýty tvrdia, že alkoholické nápoje, najmä víno, darovali ľudstvu božstvá. Avšak zároveň nastúpil aj boj proti nemiernemu požívaniu alkoholu. V starovekej Číne bol za opilosť trest smrti, Konfucius a Budha v 6 storočí pred n.l. pitie kategoricky zakazovali. V starej Indii boli za opilosť vykonávané kruté tresty, ako nútenie piť vriacu tekutinu, vypaľovali im na čelo znak. V starom Egypte stáli pred hostincami kostry s výstrahou „memento mori“, starí Gréci mali rozvinutú prevenciu a negatívnu propagandu najmä pre mládež, v starej Sparte opitých vystavovali ako odstrašujúci príklad, Mohamed stanovil telesné tresty za pitie a podobne.  

Čo je však pre jedného zdrojom inšpirácie, je pre iného bránou do pekla závislosti.  Je jednorázové užitie psychoaktívnych látok nebezpečné? A kedy sa experimentovanie zmení na skutočnú závislosť? Mimoriadne znepokojivý je v súčasnosti trend užívania alkoholu a drog u čoraz mladších vekových kategórií.  Odpoveď na nikdy nestarnúcu otázku „pijem veľa?“ hľadáme v dnešnej relácii.

Hosť diskusie: MUDr. Ľubomír OKRUHLICA,CSc., riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Bratislava, hlavný odborník MZ SR pre medicínu drogových závislostí.

Moderátorka relácie: MUDr. Soňa BELANSKÁ, psychiatrička

Ak vás zaujíma táto téma a chcete sa dozvedieť viac, prekliknite sa do našej webovej knižnice, kde nájdete rôzne rozhovory a informácie.

Cítite, že sa s vami niečo deje a neviete, či je to na odborníka? Pripravili sme krátky test, ktorý vám pomôže sa zorientovať.